Czech Expedition Broad Peak & K2 2024

Termín:

26. červen — 4. srpen 2024

Rok se s rokem sešel a výškové boty opět delší dobu zahálejí. I když jsme je vloni provětrali na Ama Dablam, tak chtějí zase výš a výš. Jsou mladé a neklidné a osmi tisíc metrů chtivé. Taktéž přichází mé oblíbené kulaté jubileum. Je tomu už 10 let, co jsem byl naposledy v Pákistánu. A má partnerka Miri ještě nikdy! Tak, co vymyslíme? Něco musíme!

Asi by to chtělo nějakou novinku. Sice to máme na Manáslu rádi, ale už jsme tam párkrát byli. To je právě to výročí, kdy jsem vylezl opět na vrchol po 10 letech. Ještě jsem nebyl v základním táboře pod Broad Peakem a prej je to tam dokonalé. Tak, co třeba tento krásný kopec zkusit? Vyzkoušet, jaké jsou výhledy na K2 z protějšího kopce. A když už tam budeme, tak třeba bude podmínka na K2 a my budeme mít dobrou aklimatizaci a chuť na „dvojáček“. Bylo by to hezké být opět na vrcholu po 10 letech, že?

Postavili jsme mezinárodní tým. Základ je český a proto i „Czech Expedition“, ale v sestavě máme slovenského kamaráda a naše dva nepálské parťáky, naše brášky Subina Thakuriho a Sabina Thakuriho. Ale ne jako pomocníky, ale jako spolulezce. Oba již mají za sebou Everest. Propojeni jsme nejen po kamarádské stránce, ale i po té pracovní. Pod hlavičkou naší a Subinovy CK 14 Summits Expedition pořádáme i tuto akci. Asi vás nepřekvapí, že nás spojuje i první česká hospoda v Nepálu – Czech Pub.

Budu se snažit předat mé dlouholeté znalosti z vysokých hor, které jsem nasbíral od takových matadorů jako je Marek Holeček, Zdeněk Hrubý nebo také Radek Jaroš, se kterým jsme společně vystoupali na vrchol Annapurny, a právě i K2.

Samozřejmostí je opět můj spolulezec Miri Jirková, která sice na vrcholu osmitisícovky ještě nebyla, ale zkušeností má na rozdávání.
Obě expedice jsou opět a jako vždy bez použití podpůrného umělého kyslíku a bez pomoci šerpů.

Máme s sebou i další partičku kamarádů, kteří nás doprovodí na treku, stráví s námi pár dní v základním táboře a my je doprovodíme na cestě zpět přes Gondogoro La sedlo.

A další, kteří se budou realizovat skalním lezením na Tranga věže o kousek dál.

Seznam členů expedice:

Jan Trávníček (🇨🇿)
Miroslava Jirková (🇨🇿)
Ganesh „Subin“ Thakuri (🇳🇵)
Sabin Thakuri (🇳🇵)
Tomáš Prchal (🇨🇿)
Radoslav Novakovský (🇸🇰)
Martin Buben (🇨🇿)
Miroslav Štefl (🇨🇿)

Historie českých výstupů

Broad Peak:

1986 Josef Rakoncaj
2003 Radek Jaroš, Martin Minařík, Petr Mašek
2007 Zdeněk Hrubý, Radim Slíva, Pavol Lupták
2012 Zuzana Hofmannová
2014 Libor Uher, Marek Novotný
2018 Jan Matiášek
2023 Martin Ksandr, Pavel Burda

K2:

1983 Josef Rakoncaj, severním pilířem
1986 Josef Rakoncaj, Abruzziho hřeben
2007 Libor Uher, Česenův pilíř
2012 Pavel Bém, Abruzziho hřeben
2014 Radek Jaroš, Jan Trávníček,
Abruzziho hřeben
2019 Klára Kolouchová, Abruzziho hřeben (s kyslíkovým přístrojem, osobním šerpou, expedičním způsobem)

Ke stažení

Partneři

Generální partner

Hlavní partneři

Další partneři

Mediální partneři