Expedice Manaslu 2011 (8163 m)

Termín:

26. březen — 15. květen 2011

Po návratu z pakistánského Gashe jsem neplánoval další vejlet na „osmu“. Jenže víte jak to je, chvíli vám to vydrží a pak vás začnou svrbět paty či jak se to říká. Nejdříve jsem si však musel nechat doopravit urvaný přední křížový vaz, což se mi podařilo při sestupu z vrcholu v roce 2009. Byl jsem dítě štěstěny a 300 m dlouhý pád v kotrmelcích přežil. Vazy a nějaké další pohmožděniny byly vlastně maličkost.

Po operaci, když jsem se dával do kupy, jsme se potkali s mým dlouholetým kamarádem ze Stříbra Honzou Krabcem a slovo dalo slovo a domluvili jsme se na dalším výletu, tentokrát do Nepálu. Tam jsem sice již byl, ale trek kolem Manaslu jsem ještě neabsolvoval. Oni ty osmitisícové vrcholy jsou pro mně (a vždy i budou) jenom takovou třešničkou na dortu při té cestě k nim. Ta je spojená s cestovatelským poznáváním krajiny, kultury a lidí.

Spojily jsme tedy naše síly – já dal do kupy kluky z „GASHE“ – technika a lezce Kubu Vaňka a skoro horského vůdce Davida Knilla plus se k nám připojil pohodář Miloš Pintíř, aby si vyzkoušel „turistiku“ ve vysokých horách… Honza zkompletoval zbytek lidí (Pavel Jaroš ze Stříbra, Ondřej Hašek) a domluvil vše potřebné na místě.

Parta docela veliká, tudíž spousta legrace. Na kopci mnoho sněhu. Na vrcholu společně s plzeňákem Kubou Vaňkem. Další společný akce se již nedožil. I jemu byl osudný rok 2013, kdy s Petrem Macholdem zmizeli ve stěně Baruntse.

Nic jednoduchého to nebylo, protože nám stany neustále zasypávaly tuny nového sněhu. Nicméně se mi neustále dařilo posouvat výš a výš můj osobní výškový rekord v kouření dýmky :-)

No a tak nějak to dopadlo, že jsme se dne 29. 4. 2012 s Kubou Vaňkem a s iránskou a korejskou expedicí ocitli na vrcholu Manaslu. Tedy spíše asi (před)vrcholu. To je však na delší povídání, které najdete tady http://www.manaslu.cz/denik/vrchol-nevrchol.html.

Důležité je, že jsme se bezpečně po cca 19 hodinách dostali zpět do relativního bezpečí 4. výškového tábora (v cca 7200 m) A druhý den v již větším bezpečí základního tábora.

Partneři

Generální partner

Hlavní partneři

Další partneři

Mediální partneři

Zvláštní dík patří našemu partnerovi: Humi Outdoor