Czech Expedition Manaslu 2021 a Ama Dablam - "dablík"

Termín:

3. září — 12. listopad 2021

AKTUALIZACE:

SUMMIT – 29.9. vrchol Manáslu pro Jan Trávníček, 28.9. Milan Kott a Jan Koukol

SUMMIT – 5.11. vrchol Ama Dablam pro Jan Trávníček a Miri Jirkovou, dny před tím celá expedice David Knill, Zdeněk „Hák“ Háček, Jakub Gembál, Jakub „Ratlík“ Kácha, Rosťa Krejčí 

Co nás čeká a nemine na podzim roku 2022 a příští rok se dozvíte zde – sekce Treky!

Spor o vrchol Hory ducha. Je to politicko-byznysová hra, říká český horolezec

Pokračování podzimního dobrodružství hora hor AMA DABLAM

 

 

 

Rok 2020 a vlastně i 2021 proběhl úplně jinak, než byla naše představa. Když se však zpětně ohlédnu, tak musím souhlasit se starou dobrou pravdou, že vše špatné je k něčemu dobré. Sice jsme museli úplně změnit a překopat naše plány, ale tato schopnost je nám přirozená nejen na horách.

Náš milovaný Nepál nám byl sice zapovězen, ale konečně jsme si užili jaro v Čechách a hned jak to šlo, tak jsme pokračovali v odpočinku, ale i tréninku v oblíbené Itálii. Třeba na krásné Sardinii jsme prožili český sychravý podzim spojený s lockdownem.

Rád bych řekl, že se mi podařilo dohnat všechny resty, ale nebylo tomu tak. Všechno má svůj čas. I na plánovanou a již dlouho slibovanou knihu jednou dojde. Zatím jsem však usoudil, že nejsem psychicky naladěn na tak závažné a kvalitní dílo :-) a budu ji psát postupně a pečlivěji.

A co rok 2021?

I přes nepříznivou situaci jsme stále plánovali další a další dobrodružství. Nějak bez nich nemohu být. Otevřel se nám i Nepál, takže jsme neváhali. Dostali jsme se tam. Začátkem dubna, po dlouhých 18 měsících. Na okamžik našeho příletu do Nepálu jsme čekali jak na smilování boží. Částečně kvůli naší „sobeckosti“, částečně kvůli kamarádům tam. Proč „sobeckosti“? Znáte ten pocit, když vám někdo sebere hračku, milou osobu či cokoliv, co máte rádi? Nepál nám strašně chyběl. Nejenom hory, ale naši přátelé, atmosféra, zvuky, vůně… Doma je prostě doma a je jedno, jestli je to první doma nebo „druhé“ doma.

 

Radost ale byla postupně bohužel zkalena nepříjemným vývojem pandemické situace v Nepálu, takže jsme si sice nejdříve užili krásy Himálaje, ale pak museli opět měnit plány. Stejně jako tomu bylo s expedicí Makalu loňského roku. Původně plánovaný jarní termín na Makalu a následný trek do Mustangu z roku 2020 jsme přesunuli na letošní jaro a zase nic. Na Makalu se nám letos na jaře kvůli covidu rozpadla parta nebo z ní spíš vypadlo jádro těch nejbližších přátel, které to od začátku plánovalo. Takže bylo jasné, že bez nich se nejede.

I na jaře po otevření Nepálu jsme tedy opět museli dost narychlo improvizovat a naplánovali náhradní program čítající tři treky do tří různých oblastí – první byl k Everestu na šestku Lobuche East, druhý do Horního Mustangu a končit jsme měli v červnu u Annapurny.

Bohužel se nám podařilo zrealizovat pouze první trek, tedy Gokyo – Everest spojený s výstupem na kopec. Luxusní společnost s Háčkem a Banánem, kteří výlet vyšperkovali skvělým prváčkem na Kangchung Shar. I ostatní v bezvadné partě se činili a všichni jsme si užívali hodně prázdné hory. Výstup na Lobuche East letos nebyl vůbec zadarmo. Dost ledu i v „normálce“. Další plánovaný trek sice proběhl, ale do jiné oblasti a bez nás, neboť jsme také onemocněli indickou verzí viru a marodili na hotelu v Kathamandu. Poslední plánovaná akce už zrealizovat vážně nešla. Uzavírka veškerého leteckého provozu včetně mezinárodních letů byla jen jedním z mnoha naprosto prozaických důvodů.

Jeden ze světlých okamžiků letošního jara bylo aspoň krátké otevření naší české hospody Czech pub Nepál. Sice zatím bez českého pivka, na podzim snad bude všemu jinak. Pocity z ní však byly úžasné. Je krásná, příjemná, dobře tam vaříme… Otevřeno bylo, tři dny, a museli jsme zase zavřít kvůli dalším vládním restrikcím. Ale jsem optimista a všichni spolumajitelé (Subin, Bohouš, Miri a já) věří ve světlé zítřky a v zářijové znovuotevření. Prostě si tam před expedicí chceme dát točené české pivko a basta. Je třeba vytrvat, z cesty neuhnout, a když něčemu vážně hodně věříte, tak to vyjde. Musíme si držet palce, ať se v tomto hospodsko – kulturním českém centru v srdci Nepálu můžeme potkávat s dalšími krajany a předat si zkušenosti nebo jen tak pokecat!

Podzim 2021 startujeme v duchu nepálský dvojáček, aneb sundavání „pytlů“ – Manaslu a Ama Dablam. Náročností to znamená, jako bychom lezli na dvě osmy. Ama Dablam sice nemá potřebnou výšku, ale zase je hodně „dokopce“

Proč sundavání pytlů? Pokusy již proběhli a teď je čas dokončit rozdělanou práci!

Po čtvrté na Manaslu (8163 m)?

Zní to podivně, obzvláště když si uvědomím, že se mi ho podařilo vylézt již na první pokus v roce 2011. Ale moje přítomnost, zde má své opodstatnění. Konečně bych rád byl na vrcholu s mojí přítelkyní Miri Jirkovou, což je v současnosti mimochodem jedna z mála českých holek, která leze nad osm tisíc metrů bez kyslíku a podpory šerpů. Náš první společný pokus o výstup v roce 2015 zastavila záchranná akce ve výšce 7400 m, druhý roku 2018 počasí o 200 metrů výše, tedy okolo 7 600m.

Expedice Manaslu 2011  Expedice Namaslo 2015  Expedice Manaslu 2018

 

Dalším z důvodů, proč opět Manaslu je, že expedici připravuji pro větší skupinku kamarádů – lezců. Ti tvoří mix od hodně zkušených až po začátečníky na „osmách“ A mé zkušenosti ze známého terénu se mohou hodit. I mne se podařilo vyšlapat si cestičku k vrcholkům těch nejvyšších kopců po boku borců, jako jsou třeba Mára Holeček či Radek Jaroš. Holt nabídnu i já svůj hřbet dalším jiným perspektivním :-)

Nejsme také blázni a uvědomujeme si možnou složitou situaci v další nepálské vlně, která může proběhnout na podzim, a volíme kopec s dobrým přístupem a možností rychlého návratu.

 

 

Ama Dablam je hora hor a kdo jednou viděl na vlastní oči a má srdce lezce a patřičné schopnosti, tak si chce užít krásný výstup a vidět okolní nádheru z vršku „Matky s perlovým náhrdelníkem“. Do party budou patřit i dvojnásobný držitel zlatého cepínu Zdeněk „Hák“ Háček a další mezinárodní guide Martin Štourač. Kluci by chtěli vylézt i nějakým pěkným prvovýstupem či zopakovat cestu legendárního Mirka Šmída z roku 1986.

Ama Dablam 2019

Na obou akcích nás bude členem týmu excelentní fotograf a kameraman Petr „Jan“ Juračka se svou technikou a vtipem, takže se můžeme těšit na pěkné obrázky. Určitě jich mnoho najdete i v jeho připravovaném filmu, který točí pro ČT1.  Dalším do party na tento dvojáček je velezkušený Mára Novotný.

Dokud nám zdraví a podmínky dovolí, bude pro nás Nepál stále číslem jedna v pořadníku našich cílů. A zdraví se teď zdá, že se naštěstí nehorší. Lepšit se již v našem věku nebude, ale aspoň takhle :-). Takže Miri cvičí a cvičí, aby se její zdevastovaná záda dostala zpátky v kondici a já doufám, že se mé příměří s rakovinou prodlouží na dobu neurčitou.

Moc se také těším na větší sociální kontakt spojeným s mým častým přednášením. V srpnu proběhlo pár akcí pod širým nebem, ale má hlavní přednášková sezóna pro veřejnost, firmy a školy však bude od půlky listopadu, kdy budu v ČR.

Sestava na podzimní Manaslu 2021: Jan Trávníček, Miroslava Jirková, Petr „Jan“ Juračka, Marek Novotný, Jan Koukol, Pavel Málek, Milan Kott, Pavel Lunga, Radim Hrubý, Martin Pilný, Miroslav Lorenc.

Držte nám palečky. Děkujeme za záštitu prvního náměstka města Plzně!

Partneři

Generální partner

Hlavní partneři

Další partneři

Mediální partneři

Zvláštní dík patří našemu partnerovi: Progress Sportswear