Expedice Namáslu 2015 (Manaslu 8163 m)

Termín:

1. září — 22. říjen 2015

Na jaře jsme se dozvěděli nemilou zprávu, dlouho připravovaný projekt výstupu na Cho Oyu se v roce 2015 neuskuteční. Čínská vláda se bohužel rozhodla, že se pro ten rok nebudou vydávat lezecké permity. Prý je oblast nebezpečná, nestabilní svahy po jarním zemětřesení. Takže Expedice Cho Oyu nás tedy bude čekat až v příštím roce 2016.

Nehodili jsme flintu do žita a chtěli zúročit naši přípravu a hlavně získat zkušenosti pro Miri ve velehorách. Rozhodli jsme pro výstup na nepálské Manaslu – 9. nejvyšší horu světa měřící 8163 m. Asi vás napadá, že už jsem tam byl – dokonce i na vrcholu. Jenže mně se tam moc líbilo a nejsem žádný sběratel vrcholů. Hory mám rád, a pokud není jiná možnost, vrátím se i na stejné místo. Doba se nám totiž změnila. „Hrdina“ z Kádvojky zase dostal kopačky a musel si hledat jinou holku. Někoho místo Radka Jaroše :-). A to se mi povedlo náramně. Našel jsem nejen životní partnerku, ale i nového spolulezce. A už mi nevadí se mačkat v malých stanech ve výškových táborech :-)

Takže to byl prima výlet v malé skupině 4 osob. Na vrchol bychom se asi mrknuli, kdyby se nám do cesty ve čtvrtém výškovém táboře „nepřipletli“ do cesty rakouský a francouzský horolezci v hodně špatné kondici s výškovou nemocí. Společně s ostatníma českýma klukama jsme dělali, co jsme mohli. Bohužel rakouského lezce se nám přes noc při životě udržet nepodařilo. Druhý se stal naším výborným kamarádem a setkání s Jean-Lucem o rok později na Cho Oyu, kdy jeho vděčné a naše dojaté slzy tekly proudem, patří k nejsilnějším zážitkům v mém životě. Škoda, že se s ním již nesetkal náš tehdejší spolulezec Pavel Michut (zahynul na Denali).

Expedice v médiích

další mediální výstupy

Partneři

Generální partner

Hlavní partneři

Další partneři

Mediální partneři

Zvláštní dík patří našemu partnerovi: Pletiva Dobrý a Urbánek