Czech Expedition Manaslu 2022

Termín:

1. září — 7. říjen 2022

JAK JSEM DOPADLI???

Zatím v rychlosti přebírám článeček psaný na lezce:

Manaslu 8163 m – Hora Ducha – Czech Expedition 2022

Manaslu je nejspíše moje osudová hora. Její svahy znám důvěrně. Byl jsem tam pětkrát, dvakrát na vrcholu. Jednou v roce 2011 s Kubou Vaňkem, který o dva roky později zahynul na Baruntse. Loni sám. A příště …? :-)

Nikdy jsem jí však nezažil tak nazlobenou. Chce nám příroda něco naznačit? A tím nám nemyslím sebestředně jen nás, Čecháčky, ale obecně všechny ty osmičkové dobyvatele, zorganizované v týmech silných bohatých, pozlátkových agentur, co se tam letos opět pohybovaly. Každý si chtěl vylézt na real summit a pochlubit se v kanceláři fotkou či si jenom potvrdit svůj pravý vrchol do sbírky. Neříkám, že takový jsou tam všichni, ale je jich tam čím dál tím více. Neustálé přívaly sněhu, laviny všude, silný vítr a vůbec nepěkné počasí, neumožnily moc úspěšných výstupů.

Opět se mi potvrdilo, že bych měl více naslouchat Miri intuici. Asi již něco naznačil i její naprosto nepředvídatelný pád do trhliny, při kterém si poranila meniskus a následně nám pak pomáhala již „jenom“ logisticky z BC. Já to asi zvládnu povnímat, ale jak rozumově přesvědčit partu, která čeká na vaši radu a vyjádření, že je „něco“ špatně. Obzvláště, když není úplně jednoznačný „viditelný“ důvod nepokračovat. No jo no :-)

Ať to dál neokecávám, vy byste rádi věděli, jak to dopadlo? Takže zásadní je, že všichni přežili ve zdraví a jsou již v bezpečí. Z toho máme vždy největší radost :-), letos dvojnásobně.

Kluci, Alda s Martinem se podruhé narodili, když je nestrhla lavina mezi C3 a C4, asi i díky fixům. Došli do C4 a tam se chystali na posun k vršku. To prý strašně pomohlo Márovi, který mezitím vyšlápl na vršek za partou kyslíkových šerpíků (gratulace, Mára šel bez kyslíku a bez šerpů). Měl na sestupu zajištěno zázemí a pomoc v našem agenturním stanu s klukama v C4. V tuto chvíli byla cesta pod nima kvůli padajícím serakům a lavinám prakticky neprůchozí. Krásně vychytal jeden z mála rozumnějších dní. Ostatní otáčíme ve vichřici v C4 7400 m a jsme rádi, že tam máme stan, ve kterém je aspoň trochu „pohoda“ i v těch 12 lidech. Další pokus o několik dní déle zvažují již jen Jurajda s Aldou, ale Budha opět míní jinak a Petrovo zdravotní trabl a další nečekaný zvrat počasí je zase nepustí nad C3.

Vše nakonec dopadlo dobře a nikdo z našich není mezi zahynulými horolezci letošní sezóny.

PS: Neočekávejte na Manaslu nyní, ani do budoucna žádnou možnost ryzího horolezectví v klasické normální cestě? Copak to vůbec je? Maximálně alpský styl. :-) Pokud si chcete užít kopec jen pro sebe bez davů, kyslíkářů a fixních lan, vyberte si jinou horu. Nicméně my se tam ještě určitě s partou rádi vrátíme. Oni nám tam totiž skvěle vaří a už asi taky docela umíme kličkovat mezi davy :-)

PS2: Koho by zajímalo více podrobností, tak více najdete na mých bláznivých sociálních sítích a taky v deníčku Petra Juračky, který ho u sebe na FB postupně zveřejňuje. Či na přednáškách po návratu z Nepálu v půlce listopadu, jejichž datumy se budou postupně aktualizovat na mém webu. Teď již vím, že budu na Obzorech, Mezinárodním festivalu alpinismu, Kolem světa, Rajbasu a …

PS3: A nebo přijďte na pivko a pokec ještě během podzimu k nám do Czech Pubu v KTM. Rádi vás tam uvidíme a projekce budou i tam.

Tra dá tra dá – konec reklamy :-)

 

foto Petr Jan Juračka

 

 


 

Tak zase na Manáslu. Staronová parta, velká zábava. Září 2022!!!

Ten kopec mne baví a taky mne baví ti skvělí lidičkové, co jdou s námi …pokusit se o výstup!

Petr „Jan“ Juračka – jistota, že budou krásný fotky a videa! Mára Novotný přibral do party velezkušeného potápěče Davida Čaniho a základ party dotvořily doktor Martin Mazal a náš spolulezec a kámoš nejen z Cho Oyu Alda Bílek. Partu doplnily Čecho – Švýcarský pár Anička a Didier Fattonovi, Terka Valsová a Jan Magasaník.

JAK TO BYLO LONI?

SUMMIT – 29.9. vrchol Manáslu pro Jan Trávníček, 28.9. Milan Kott a Jan Koukol

následně jsme navázali Ama Dablamem:

SUMMIT – 5.11. vrchol Ama Dablam pro Jan Trávníček a Miri Jirkovou, dny před tím celá expedice David Knill, Zdeněk „Hák“ Háček, Jakub Gembál, Jakub „Ratlík“ Kácha, Rosťa Krejčí 

Spor o vrchol Hory ducha. Je to politicko-byznysová hra, říká český horolezec

 

 

 

Expedice Manaslu 2021 over ať žije Expedice Manáslu 2022. Již loni v základním táboře jsme věděli, že akci zopakujeme. Ze zdravotních důvodů se výstup nepodařil našim stálým parťákům Peťovi Jurajdovi a Márovi Novotnému. I Miri si těsně před finálním výstupem poranila sval na noze, takže jsem byl na vrcholu sám a bylo jasné, že se vrátíme.

 

foto Petr „Jan“ Juračka

Expedice i naše treky začíná již automaticky v KTM v naší krásné hospůdce v Czech pub Nepál. Sice zatím stále bez českého pivka, ale snad se situace rychle změní a Nepál se otevře pro dovoz věcí. Nicméně přijďte na pivko, na jídlo a na pokec. Prý i dobře vaříme a místo je to úžasné! Jsem optimista a i všichni další spolumajitelé (Subin, Bohouš, Miri a já) věříme ve světlé zítřky a plný provoz, co nejdříve. Je třeba vytrvat, z cesty neuhnout, a když něčemu vážně hodně věříte, tak to vyjde. Musíme si držet palce, ať se v tomto hospodsko – kulturním českém centru v srdci Nepálu můžeme potkávat s dalšími krajany a předat si zkušenosti nebo jen tak pokecat, mrknout na fotbal či třeba i český film!

Po páté na Manaslu (8163 m)?

Zní to podivně, obzvláště když si uvědomím, že se mi ho podařilo vylézt již na první pokus v roce 2011 a výstup jsem úspěšně zopakoval přesně po deseti letech v roce 2021. Ale moje přítomnost, zde má stále své opodstatnění doufám. Konečně bych rád byl na vrcholu s mojí přítelkyní Miri Jirkovou, což je v současnosti mimochodem jedna z mála českých holek, která leze nad osm tisíc metrů bez kyslíku a podpory šerpů. Náš první společný pokus o výstup v roce 2015 zastavila záchranná akce ve výšce 7400 m, druhý roku 2018 počasí o 200 metrů výše, tedy okolo 7 600m, rok 2021 zranění po přespáné v 6 800m.

Expedice Manaslu 2011  Expedice Namaslo 2015  Expedice Manaslu 2018 Expedice Manaslu 2018https://www.honzatravnicek.cz/expedice/czech-expedition-manaslu-2021-a-ama-dablam-double/

 

Stále platí, že z Dalším z důvodů, proč opět Manaslu je, že expedici připravuji pro větší skupinku kamarádů – lezců. Ti tvoří mix od hodně zkušených až po začátečníky na „osmách“ A mé zkušenosti ze známého terénu se mohou hodit. I mne se podařilo vyšlapat si cestičku k vrcholkům těch nejvyšších kopců po boku borců, jako jsou třeba Mára Holeček či Radek Jaroš. Holt nabídnu i já svůj hřbet dalším jiným perspektivním :-)

 

 

 

Sestava na podzimní Manaslu 2022: Jan Trávníček, Miroslava Jirková, Petr „Jan“ Juračka, Marek Novotný, David Čani, Martin Mazal, Aleš Bílek, Jan Magasaník, Anna Fatton, Didier Fatton a Tereza Valsová.

Držte nám zase palečky.

Co nás ještě čeká a nemine na podzim roku 2022 a příští rok se dozvíte zde – sekce Treky!

Partneři

Generální partner

Hlavní partneři

Další partneři